İzmir’in yanı başında olmasına rağmen şehrin karmaşasından ve stresinden uzak olan Urla, Ege Bölgesi’nin en eski yerleşim yerlerinden biri. Dünyanın bilinen en eski limanları arasında yer alan Urla, antik dönemde zeytinyağı üretimi ve ticaretiyle tanınıyordu. Anadolu’nun bilinen en eski zeytinyağı işliği Urla’da bulunuyor.

Urla’nın tarihi dokusu

Geçmişi MÖ 2 binli yıllara kadar uzanan ilçede, önemli arkeolojik alanlar ve tarihi eserler bulunuyor. Klazomenai, Limantepe Höyüğü, Köprülü Mescidi, Rüstempaşa Camisi ve Hamamı, Yahşibey Külliyesi, Helvacılar Camisi ve Hamamı, Sübyan Mektebi, Kılıç Hocaali Camisi, Fatih İbrahimbey Camisi ve Külliyesi, Kütükminare Camisi ilçenin sayılabilecek tarihi alanlarından.

 

Urla’nın yöresel lezzetleri

Ege yöresine has,özellikle şirin Urla ‘da Kabak çiçeği dolması yapmak için güneş doğmadan bahçede açılmış olan kabak çiçeklerinden toplamanız gerekir.Yine yapraklı enginar dolması bu yörenin vazgeçilmez lezzetlerinden dir.

İzmir’den   45 dakikada   ulaşabileceğiniz   Urla,   sakin  doğası  ve  nostaljisini   koruması  ile   favori  olan  huzurlu  bir  kasabadır.   İzmir’e   yakın  olması,   sakin  plajları,  lezzetli  Ege   yemekleri   ile ünlü  mekanlarının   Urla’nın  gözde  tatil  beldesi   olmasında  büyük  payı  var.  Ayrıca   İzmir’ den   bu  huzurlu  kasabaya  günlük  gezi  dışında,  Enginar  Festivali   zamanında da  ulaşabilmek  için   Sahil  Vip   Transfer   ile  keyifli   bir  yolculuk   gerçekleştirebilirsiniz.

Urla’ya  gezi  rotanızda   İskele  Caddesi   başlangıç  noktası  olarak  bilinir.   Sahilin  uzantısında  birçok kafe,  bar  ve restoranlar  gün  boyu  hareketli  olduğu  kadar,  gece  de  ışıl ışıl  canlılığını  koruyor.

Cumartesi   ve  Pazar  günleri  İskele  Pazar’ında   Ege’nin    değişik  otları,  organik  sebze  ve  meyvelerini   de  bulabilirsiniz.   İzmir-Urla   transferi   böylelikle   daha da   keyifli   hal  alabilmektedir.

Urla’da   gezilecek   yerler   arasında   Karantina  Adası,   Urla’da  iki bölümden  oluşuyor.   Adanın   sağından da  denize  girilen  bir  plaj  mevcut.  Urla’ya   bağlı   bir çok  koy  bulunmaktadır.   En  popüler  de  Barbaros,  Balıklıova,   Özbek, Bademler’dir.   Günlük  turlarımızda   Vip   transfer   hizmeti   için   de  Sahil   Vip   Transfer  ile   bu  plaj  ve  koylara   keyifli,   bir  yolculuk  yapabilrsiniz.

 

Urla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön

Bizi Arayın!

Sohbete Başla
Yardıma mı ihtiyacınız var?
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?